ZAPOWIEDŹ KOLEJKI NR XVIII

Sezon zasadniczy zbliża się nieuchronnie do końca. Co prawda zostało nam jeszcze do rozegrania pięć kolejek, ale powoli zapadają rozstrzygnięcia, które będą decydowały o tym, jak podzielone zostaną drużyny po tej części sezonu, czyli przed rundą finałową. Przypomnijmy, że pierwsze cztery zespoły utworzą grupę 1, która będzie wałczyła o miejsca 1-4, kolejne cztery zespoły grupę 2, która będzie walczyła o miejsca 5-8, a pozostałe grupę 3, która będzie walczyła o miejsca 9-12. Punkty które dana drużyna zdobyła dotychczas (czyli w dwóch pierwszych rundach), będą się jej sumowały z tymi zdobytymi w rundzie finałowej. Oczywiście, jeżeli drużyna z grupy drugiej (tej walczącej o miejsca 5-8) zdobędzie w sumie po zakończeniu rundy finałowej więcej punktów niż drużyna z np. ostatniego miejsca grupy pierwszej, to  i tak jej nie „przeskoczy” w tabeli, gdyż podział tabeli po rundzie zasadniczej, niejako pozycjonuje nam drużyny i dyktuje jakie maksymalne i minimalne miejsce mogą osiągnąć po zakończeniu rundy finałowej, czyli na koniec sezonu.

Po poprzedniej kolejce już mamy pierwsze rozstrzygnięcia. Otóż na pewno w grupie 1 walczącej o miejsca 1-4 zagrają Lidersi. Bardzo blisko gry w tej grupie są SMMK, a wiele wskazuje, że znajdą się w tym gronie też Ryśki. Ciekawie za to zapowiada się walka o to czwarte miejsce, dające awans do 1 grupy finałowej. Obecnie praktycznie „łeb w łeb” idą Uklejna, Czwartki, Janusze i Buzdygany, a dystans pomiędzy tymi ekipami zamyka się w 3 pkt. Co więcej, szanse ma też Serio?. Ostatnią rzeczą, którą wiemy też już na pewno to to, że w grupie 3 zagrają Jakakolwiek, Karramba i Drink Team. Jak więc widać, tak wiele niewiadomych powoduje, że bitwa o punkty do ligowej tabeli powoli nabiera coraz większych rumieńców, a to dobrze wróży w kontekście czekających nas jeszcze meczy.

Najbliższy tydzień przynosi ze sobą mecze 18 kolejki, a także rozgrywane awansem spotkanie Lidersów z Czwartkami z kolejki nr 19. W praktycznie każdej hali powinno być ciekawie.

RYŚKI – UKLEJNA

Jeszcze dwa-trzy miesiące temu, pewnym ruchem ręki wskazywałbym na gospodarzy jako faworyta tego spotkania. Jednak obecnie nie jest to już takie pewne. Po pierwsze Uklejna zaczęła w końcu przypominać drużynę, która grać potrafi i czyni to z wielką pasją i zaangażowaniem, czego odzwierciedleniem było choćby wyeliminowanie właśnie Ryśków przez zespół Wojtka w ćwierćfinale Pucharu Ligi. To jeszcze nic, bowiem w pierwszej rundzie i w rozgrywanym w 7 kolejce meczu pomiędzy tymi ekipami, również górą byli gracze TKKFu. Zatem możemy powoli zacierać ręce i z niecierpliwością szykować się na to spotkanie, bo widowisko siatkarskie, jakim nas uraczyli zawodnicy obydwu ekip podczas w/w ćwierćfinału, było naprawdę przedniej urody. Czy tym razem też tak będzie? Zespół gospodarzy zapewne będzie chciał pokazać, że tamta porażka tak naprawdę nic nie znaczyła i była po prostu wypadkiem przy pracy. Faktycznie Ryśki poza porażkami z Lidersami, SMMK i Uklejną radzą sobie w lidze lepiej niż dobrze. Ustabilizowany skład i pomysł na granie, żelazna konsekwencja i determinacja – z nimi gra się naprawdę ciężko. Zatem w poniedziałek się okaże, czy Uklejna ma naprawdę patent na Ryśków, czy może jednak zespół Tomka oddali od TKKFu wizje gry w 1 grupie w rundzie finałowej. Mój typ 3:2 dla Ryśków.

JAKAKOLWIEK – LIDERSI

Zespół Artura nie jest faworytem w tym spotkaniu, ale jeżeli ktoś myśli że nie są gracze Jakakolwiek w stanie pokrzyżować szyki Gościom w tym meczu to może być w błędzie. Jakakolwiek w ostatnim meczu dość niespodziewanie urwała seta Buzdyganom zatem widać, że drzemie w tej ekipie potencjał i są tak naprawdę o włos od zdobywania kolejnych punktów do ligowej tabeli. Lidersi w tym spotkaniu będą zapewne chcieli wygrać i to za trzy punkty. Koncentracja i gra na właściwym dla tej ekipy poziomie powinno sprawić, że plan ten zrealizują. Jednak czy tak się stanie? Mój typ 0:3 dla Lidersów

KARRAMBA – DRINK TEAM

Klasyka gatunku można by rzec. Mecz ten to takie „Dziubkowe” derby. Wspólny rodowód większości graczy tej drużyny (Dziubki Drink Team) zapewne wyzwoli w graczach obydwu ekip  dodatkową motywację. Nic przecież nie smakuje bardziej, niż zwycięstwo w takim właśnie spotkaniu. Co więcej, to ten mecz będzie przysłowiowym za sześć punktów. Obydwie ekipy sąsiadują ze sobą w tabeli, zatem ewentualne zwycięstwo pozwoli zdystansować do siebie rywala i uczynić krok do tego, aby skończyć drugą rundę nad nim w tabeli (jak to powtarza z uśmiechem Paweł – „nie ważne które miejsce, ale ważne że nad Karrambą”) Jeszcze nie tak dawno faworytem byłby zespół Drink Teamu, jednak wzmocnienia Karramby i stabilizacja składu zespołu Agnieszki w tej kwestii są ich dużym atutem. Jednak na ile nowi gracze wniosą do tego zespołu wystarczający zastrzyk świeżości i skutecznego grania okaże się we wtorek. Drink Team zapewne postawi wszystko na jedną kartę i Paweł wyciągnie na stół wszystkie Asy z rękawa (zarówno te taktyczne jak i osobowe). Oj będzie ciekawie. Mój typ 3:2 dla Karramby.

CZWARTKI – BUZDYGANY

Kolejne spotkanie, które jeszcze w ubiegłym sezonie można by nazwać decydującym o losie mistrzostwa ligi. Aktualnie obydwa teamy nieco spuściły z tonu, a ubytki kadrowe które powstały przed startem obecnego sezonu i w trakcie jego trwania sprawiły, że trudniej jest im zwyciężać i dotrzymać kroku prowadzącym w tabeli. Jednak jeżeli ktoś myśli, że gra z nimi należy do tej z kategorii Łatwo i przyjemnie, to jest w grubym błędzie. W tym spotkaniu po stronie Czwartków stoi zgranie, doświadczenie i niebanalne umiejętności techniczne poszczególnych zawodników. Świetne rozegranie, dobre przyjecie i umiejętność skutecznego kończenia piłek w ataku. Buzdygany mogą przeciwstawić gościom … to samo. Zatem konia z rzędem temu, kto potrafi trafnie już dziś wytypować zwycięzcę tego pojedynku. Mój typ 3:2 dla Czwartków.

SMMK – WYBOROWI

Wielki rewanż się szykuje. Przypomnijmy, ze w pierwszej rundzie SMMK przegrało tylko jeden mecz ligowy i to właśnie z Wyborowymi (2:3). Szczerze, to wtedy nikt nie stawiał na ekipę Karola. Nikt chyba nie przypuszczał, że potrafią zrobić to, czego się nie udało choćby Ryśkom, Lidersom, Buzdyganom. A jednak. Dlatego SMMK najbliższy mecz powinno potraktować poważnie i sumiennie podejść do swoich obowiązków, bo kolejna strata punktów, może być  bardzo bolesna. Ekipa Wyborowych za to też potrzebuje punktów, bowiem ich walka o miejsce w grupie 2 , która umożliwi walkę o miejsca 5-8 nabiera rumieńców, za sprawą szarżujących graczy Serio?. Odtąd w każdym meczu będzie się liczył każdy punkt. Zatem ze Smykami też trzeba powalczyć, bo że „można” to Oni już o tym wiedzą najlepiej. Mój typ 3:0 dla SMMK

JANUSZE – SERIO?

To starcie jest dla mnie jednym z ciekawszych w tej kolejce. Janusze ostatnio ograli Wyborowych w derbach, pokazali się z dobrej strony w meczu z Lidersami i zwyciężyli Buzdygany. Jak wiadomo mają chrapkę na miejsce w czołowej czwórce ligi, a aby to marzenie się ziściło, to potrzebują punktów. Akurat ta część tabeli, w której się znaleźli jest bardzo wyrównana i dość jest ciasno w zakresie miejsc 4-7. Jedna porażka potrafi zrzucić w tabeli o kilka pozycji, a natomiast jedna wygrana wywindować dość wysoko. Z tym że Serio też rozpoczęło akcje „atak” i pnie się w tabeli, zdobywając w drugiej rundzie sporo punktów. Ich cel, czyli awans do grupy 2 powoli staje się faktem, jednak aby dopiąć swego potrzebują punktów właśnie w takich meczach. Co więcej, późniejsza walka w tej grupie też będzie wymagała sporego bagażu punktów, która dana drużyna wniesie ze sobą do rundy finałowej, zatem, nic tylko punktować. Zespół Krzyśka stać na to w tym meczu. A jak będzie? Mój typ 3:1 dla Januszy

BONUS – KOLEJKA NR 19

LIDERSI – CZWARTKI

Powtórka półfinału Pucharu Ligi. Miejsce to samo, te same ekipy, zatem czy przebieg  meczu będzie też taki sam? Nie sądzę. W rozegranym w zeszłym tygodniu spotkaniu pucharowym, Lidersi wygrali 3:0, jednak w żadnym secie nie było mowy o tym, iż zespół gospodarzy ma jakąś gigantyczną przewagę nad rywalem. O wszystkim decydowały dwie-trzy piłki, zatem teraz zwycięzcą tych kilku piłek mogą być Czwartki. Przypomnieć tu można też bliźniaczą sytuacje z zeszłego sezonu. Wygrywając ligowe starcie z zespołem dinozaurów 3:1, w kolejnym tygodniu Lidersi grali z Czwartkami mecz pucharowy i  … przegrali 2:3. Zatem czy powtórka z historii jest możliwa? Oczywiście że tak. Zespół Agnieszki do mieszanka doświadczenia, umiejętności i ligowego cwaniactwa. Ciężko z nimi się gra każdemu i każdy mecz jest inny od poprzedniego.  Ponadto odpadając z Pucharu Ligi, Czwartkom pozostaje się bić o podium w rozgrywkach Ligowych, a mają na to szanse, pod warunkiem że będą punktować w każdym najbliższym meczu. Lidersi grają pod małą presją. Zwycięstwo z SMMK nieco ich przybliżyło do obrony tytułu, ale bym to porównał może do wyprzedzenia rywali o jeden krok  w marszu  z Borzęty do Myślenic. Żadna to przewaga jak widzicie tym bardziej, że Lidersi teraz mają co rywala do ciekawszego: Czwartki, Ukleina, Buzdygany, Ryśki. No nie zazdroszczę harmonogramu. Mój typ 3:2 dla Lidersów

(hr)

Attachment

Leave a Comment